Lassan elkezdek pakolni, vasárnap hajnali öt órakor indulunk a reptérre ( Narita). Ez az utolsó hét úgy elment, hogy észre sem vettem. Minden estére volt egy vacsorameghívásunk. Hétfőn a „magyar csapat” gyűlt össze egy koreai étteremben, Dr. Tsuji vezetésével, ő az, aki a magyar cserekapcsolatért felelős. Meghívta az összes japán diákot, akik nálunk voltak ( Pécsen vagy Budapesten), és persze minket is. Ittunk japán szakét, koreai szakét, de persze nem vihettük túlzásba, mert reggel kelni kell, irány a műtő. Kedden a szívsebészekkel vacsoráztunk, hagyományos japán étteremben. Nagyon vicces, mert eddig minden vacsorán megkérdezték, hogy ittunk-e már japán szakét? Megjegyzem, a második nap kipróbáltuk, természetesen. És mindig mondtuk is, hogy ittunk már, de erre az volt a válasz, hogy de ilyet még biztos nem, és rendeltek nekünk, így már nem is számolom egy ideje, hogy hányféle rizspálinkát ittunk. Apropó, szakét nemcsak rizsből, hanem krumpliból, illetve szilvából is csinálnak, nekem a szilvás ízlett a legjobban. Lehet melegen és hidegen is inni, én „melegen” ajánlom inkább a hidegetJ Szerda: grillparty a japán diákokkal. Ők sütöttek nekünk, nagyon finomakat. És a végén volt tűzijáték! Talán a csütörtök volt a hét fénypontja: Matsumoto professzor meghívott minket magához vacsorára. Azaz voltunk vagy harmincan, ha nem többen. Gyönyörű háza van, kb. fél órára vonattal a kollégiumunktól. Fantasztikus volt a vacsi, a felesége, a lánya és néhány nővér, akikkel régóta dolgozik együtt, voltak a szakácsok. Miután jól megtömtük a hasunkat, elkezdődött egy spontán ki-mit-tud: mindenkinek elő kellett adnia valami vicceset. A professzor például bűvésztrükkökkel szórakoztatott minket, azaz hogyan lehet átszúrni egy tollat egy ezerjenes papírpénzen úgy, hogy ne lukadjon ki? Mi Estherrel egy origami-mesét adtunk elő, ő mesélt, én pedig hajtogattam. Laci énekelt, de volt aki lement spárgába, volt aki gyorsivási ( azaz sörivási) versenyt rendezett, némelyek táncoltak, mások viccet meséltek. Nagyon élveztük! A lányok ( Esther, Orsi és én ) kaptunk ajándékba gyönyörűszép yukatát ( nyári kimonó, emlékeztek? J), fapapuccsal és szép masnis övvel. A fiúk pedig jinbei-t kaptak, ami hagyományos japán férfi viselet. Persze megkaptuk, hogy kawaiii!!! J Hihetetlen, hogy nekünk lenne bőven mit megköszönni, és tőlük kapunk még ajándékot, a fantasztikus vacsora mellé. Nem találok szavakat, pedig ez rám nem jellemző.
Péntek este pedig az idegsebészek búcsúztattak minket, egy szuper japán vacsi kíséretében. Ettem tengeri sünt és rengeteg nyers halat, meg sült tojássárgáját. Meg még egy csomó mindent, amiről lehet hogy jobb hogy nem tudom, micsoda.
Pfor. Matsumoto hazaban
Eternal love and care for all - a korhaz elocsarnokaban
Hmm, fincsi volt!
Vacsora az idegsebeszekkel
Az utolsó hetünket a szívsebészeten töltöttük. Nagyon jófej csapat, tele fiatal dokikkal, aki elég lazák, szóval nyilván nem kellett a nyolcórás aortagraft-beültetést végigállnunk. Láttunk aortabillentyű – illetve mitralis billentyű-cserét is. Itt a biológiai billentyűt marha pericardiumból készítik. Rájöttünk, hogy az anesztéziával kell összehaverkodni, és akkor ők magyaráznak, meg beállhatunk a helyükre a líra túloldalára, ahonnan pazar a rálátás. Az egyik altatóorvos mániája volt, hogy németül beszél hozzánk ( mondjuk a köszönésen meg a hogy vagy ma reggel? kérdésen kívül nagyon más nem ment), mert egy évet tanult Németországban. Elég sok doki tanult ott, és ezért jó páran tudnak egy kicsit németül. Az „ááá guten Tag,wie geht’s?” mindenkinek nagyon megy. Számomra a legérdekesebb műtét az utolsó, a pénteki volt. Egy háromhónapos csecsemőt operáltak, Fallot-tetralógiával született, meg még volt hozzá egy kevés minor anomáliája, mint például 13. triszómia, ajak-szájpadhasadék, agyi diszfunkció,stb. Szóval nem volt jól. A ductus Botalli még működött, és láthattuk élőben! Ezt a műtét során elzárták, és a jobb a. pulmonalist meg az aortaív első leágazását ( ők innominate arterynek hívták) egy grafttal összekötötték. Minden szívműtét közben csinálnak TEE-t ( transoesophagealis echocardiographia), neki jól látszott, hogy a jobb kamra sokkal vastagabb, mint a bal ( a septumon volt egy luk, és jobbàbal shunt alakult ki). Az anesztes nagyon jól beszélt angolul, és láthatóan szívesen magyarázott nekünk, úgyhogy három órán keresztül kérdezgettem szegénytJ Kérdeztem, hogy kellett-e külön UH-ot tanulniuk, mondta hogy csak a TEE-t, a többi tudását empírikus úton szerezte. Wow,nem semmiJ A műtét végén fonendoszkóppal ráhallgathattunk a pici mellkasára, és el is kísérhettük a csecsemőintenzívre. Ez volt a legnagyobb élményem a kórházban az egész négy hét alatt!
A teljesen bolond europai diakok sokkoltak a bekes japan embereket
Megyek aludni. Holnap szép hosszú napunk lesz, nem hiszem hogy tudok majd írni, ezért azt hiszem ez az utolsó bejegyzésem Japánból. Remélem élveztétek olvasni, nagyon köszönöm a sok kedves visszajelzést! Még kaptok pár képet búcsúzóulJ Ha hazaértem, és van türelmetek, megmutatom a maradék képet, csak 12,8 gigabyte, és 20 giga videó. Na ki vállalja? Csak vicceltem, persze szelektálok az élménybeszámoló előtt. És most, ahogy itt mondanák: Otsukaresama desta, azaz köszönöm, hogy keményen dolgoztál, köszi hogy olvastatok!!!
Japánból, szeretettel:
Anna